Havtornsmarinerad gädda, pepparrotskräm & laxsjovis
Gör så här:
Mixa alla ingredienser till en jämn marinad. Dela gäddfilén i fyra portionsbitar och lägg i marinaden och låt marinera en timme ungefär.
Under tiden kan du göra pepparrotskrämen. Rör ihop samtliga ingredienser till krämen i en skål.
Förbered en sallad och sätt på potatis.
Hacka dillen och smält smöret. När potatisen är färdig, häll av vattnet och häll sedan smör och dill över potatisen och vänd försigt runt potatisarna.
Stek gäddbitarna i smör tills gäddan är helt genomstekt. Stek på medelhög värme så att inte honungen bränner i pannan. Viktigt att gäddan inte är rå i mitten då den blir seg i konsistensen (ca 65 °C i innertemperatur).
Servera gäddan med dillslungad potatis, laxsjovis, pepparrotskräm och en sallad.
Ingredienser
4 portioner
500 gram gäddfilé benfri
dill
smör
delikatesspotatis eller färskpotatis
blandsallad
Marinad till gäddan:
250g tinade havtorn
200g honung
1 tsk salt
0,5 tsk svartpeppar
Pepparrotskräm:
150g färskost
1 dl creme fraiche
20g riven pepparrot
Laxsjovis:
På Tiraholm gör man egen laxsjovis av regnbågslax men detta går att ersätta med ansjovis. Alt kan du göra egen genom att lägga tunna skivor av regnbågslaxfilé (som varit frusen) i spadet från ansjovis. (såklart går det att göra även på vanlig lax)
Låt ligga i kylen över natten.
